Bydgoski Festiwal Nauki

DSC02260

Pełni wrażeń, ale i dodatkowej wiedzy wrócili nasi uczniowie z wycieczki do Bydgoszczy, gdzie odbywał się Bydgoski Festiwal Nauki. Jest to impreza popularnonaukowa, organizowana co roku przez cztery bydgoskie uczelnie wyższe: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy, Wyższą Szkołę Gospodarki oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 21 maja w sposób szczególny dedykowany był najmłodszym uczestnikom oraz uczniom szkół podstawowych. Dzieci uczestniczyły w różnych grach i warsztatach w ramach następujących ścieżek: humanistycznej, medycznej, przyrodniczej i technicznej.

Gra edukacyjna Polak Mały

Na stoisku uczestnicy mieli możliwość ułożenia puzzli (hymn i godło) oraz zapoznali się z dodatkowym materiałem edukacyjnym w postaci książeczki.
Za pomocą wydanych przez IPN pomocy edukacyjnych (puzzle, kolorowanki, książeczka i film z serii „Polskie Symbole” oraz gra „Polak mały”) zachęcano dzieci do postrzegania historii jako interesującego i naturalnego elementu otaczającego świata. Najmłodsi, dzięki wspólnej zabawie, dowiedzieli się, skąd wzięły się symbolika Polski, barwy flagi narodowej oraz hymn, a IPN, pod hasłem „naprawdę fajnie jest być Polakiem”, promował wartości patriotyczne.

Fizjologia bez tajemnic – czyli poznajemy swoje ciało

Warsztaty dotyczyły zdrowia – umiejętności oceny rozwoju fizycznego na podstawie siatek centylowych, połączone z pokazem pierwszej pomocy przedmedycznej. Prezentowano nowoczesną metodę oceny wysklepienia stopy za pomocą podoskopu z wykorzystaniem podstawowych przyborów: waga, wysokościomierz (wzrost, waga, skład ciała).

Usiądź na drewnianej belce

Impreza składała się z dwóch części. W części pierwszej odbyła się dyskusja nad czynnikami, które mogą wpływać na ugięcie dwupodporowej belki drewnianej. W części drugiej uczniowie przeprowadzali eksperymenty polegające na pomiarze ugięcia belki obciążonej ciężarem dziecka. Przygotowane było specjalne stanowisko, bezpieczne dla uczestników eksperymentu, pozwalające na zmianę rozstawu podpór, na obciążanie belek drewnianych o różnym kształcie i różnej wilgotności, wykonanych z różnych gatunków drewna.

Wiem jaki jestem

W dzisiejszych czasach organizm ludzki narażony jest na różnego rodzaju cywilizacyjne zagrożenia. W celu własnej ochrony nasze ciało nie powinno kryć przed nami żadnych tajemnic. W czasie warsztatów uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem układu oddechowego, krwionośnego oraz wydolnością organizmu, a także pracą mózgu. Mogli przekonać się jak ważne są zmysły somatyczne w codziennym życiu człowieka.

Podróż po swoim organizmie

Badanie własnego organizmu może okazać się interesującą przygodą. W czasie warsztatów uczniowie mogli bliżej zapoznać się z własnym układem oddechowym oraz zaobserwować jakie produkty końcowe wydalamy z organizmu przez drogi oddechowe. Dodatkową atrakcją było zapoznanie się z własnymi liniami papilarnymi. Liczenie wirków, łuków oraz pętli uświadomiło uczniom o unikatowości własnych linii papilarnych.

Wycieczka do krajów anglojęzycznych USA i Australii

Zajęcia łączyły w sobie elementy wykładu, pokazu oraz warsztatów. Celem projektu było zaznajomienie uczniów z tradycjami, zabytkami i kulturą wybranych krajów anglojęzycznych (USA i Australii). Lektorka przygotowała prezentację multimedialną, plakaty oraz pytania sprawdzające wiedzę uczniów. W niebanalny sposób dzieliła się również swoimi doświadczeniami z podróży po w/w krajach, prezentując zdjęcia, nagrania, etc.

Dodatkowo uczniowie klasy V wzięli udział w TEŚCIE COOPERA, gdzie mogli sprawdzić swoją kondycję.

 Galeria zdjęć

Reply: