Program Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”

Istnieją takie miejsca, które każdy Polak przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić, by móc poznać prawdziwie dziedzictwo własnego kraju. Program „Poznaj Polskę” umożliwił nam zorganizowanie wycieczki trzydniowej związanej z zakresem tematycznym Kultura i dziedzictwo narodowe oraz Śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego: Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków – historyczny zespół miasta, Zamek Królewski na Wawelu, Dom Jana Matejki, Krakowskie drogi Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kopalnia soli „Wieliczka”. To właśnie te miejsca stały się w tym roku celem wycieczki naszych uczniów.
Dzień I
Zaczęliśmy odliczać dni do wyjazdu, aż w końcu nadszedł upragniony przez wszystkich dzień wyjazdu. Tego dnia ok. godziny 04.00 przy SP we Wszedniu odbyła się zbiórka uczestników wycieczki. Po pożegnaniu z rodzicami wyruszyliśmy w trasę, aby jak najszybciej dotrzeć do celu. Po około 7 godzinach dojechaliśmy do Wadowic. Około godz. 12.00 byliśmy w rodzinnym mieście papieża Jana Pawła II. Tam podzieleni na grupy zwiedzaliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II – nowoczesne muzeum multimedialne. Tu w bardzo ciekawy sposób, przechodząc przez poszczególne pomieszczenia, poznaliśmy życie Papieża Polaka. Około 14.00 byliśmy już w hotelu Grand Sal, gdzie czekał na nas pyszny obiad. To tutaj zaledwie kilkanaście kilometrów od Krakowa znajduje się malutkie, bo liczące ponad 20 tys. mieszkańców miasto, którego najsłynniejszy zabytek – Kopalnia Soli – znalazł się na prestiżowej liście UNESCO. Jego początki sięgają XIII wieku, a główne kroki turystów kierują się w jedną stronę – do podziemnego, solnego królestwa. To właśnie w Kopalni Soli „Wieliczka” na liczącej 3,5 km Trasie Turystycznej na głębokości od 64 do 135 metrów zobaczyliśmy nie tylko niezwykłe jeziora i solne rzeźby, ale również poznaliśmy górnicze tajemnicze i legendarne opowieści o sprowadzeniu soli do Polski. W ramach poobiedniej gimnastyki pokonaliśmy 380 schodów, które prowadziły do wnętrza Ziemi. W wielickiej Żupie Solnej czekały na nas nie lada atrakcje m.in.: podziemne kaplice, pomniki m.in. Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, św. Kingi wszystkie wykonane z soli, oraz eksponaty przedstawiające pracę górników i bardzo słone ściany, które wszyscy z zapałem lizali. Podążyliśmy „Śladami legend wielickiej kopalni”, lekcji z programu edukacyjnego prowadzonej przez przewodnika – wieloletniego pracownika Kopalni Soli w Wieliczce. Z uwagą słuchaliśmy przekazywanej przez niego wiedzy. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Podczas wizyty w kopalni na nasze zawołanie przybył Skarbnik – Duch mieszkający w wielickich podziemiach, który zorganizował nam konkursy np. na rozpoznawanie rodzajów soli, a także wyznaczał rozmaite zadania wzorowane na dawnych pracach górniczych. W nagrodę za nasz trud połączony z zabawą dobry duszek uraczył nas słodkimi upominkami, a także wręczył każdemu z nas pamiątkowy dyplom. Ukoronowaniem pobytu w kopalni była kolacja w podziemnej restauracji. Później mieliśmy chwilę dla siebie, a następnie, korzystając z każdej nadarzającej się okazji, integrowaliśmy się w czasie dyskoteki i udaliśmy się do swoich pokoi na odpoczynek.
Dzień II
Drugiego dnia wycieczki rankiem wyruszyliśmy w drogę do Krakowa. Królewskie miasto przywitało nas mnogością zabytków, niezwykłym klimatem. Mijając zabytkowe kamieniczki odwiedziliśmy Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, podziwialiśmy takie zabytki jak: Sukiennice, Barbakan, Brama Floriańska, Kościół Mariacki. Odwiedziliśmy również Dom Jana Matejki, Jamę Michalika – najsławniejszą polską kawiarnię artystyczną oraz Collegium Maius czyli najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, aż w końcu dotarliśmy do Zamku Królewskiego na Wawelu. Uważnie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego. Po mieście oprowadzał nas przewodnik, miłośnik historii, który pomagał nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie. Zobaczyliśmy też straszliwego smoka zionącego ogniem. Chcąc na zawsze zachować wspomnienie tego wspaniałego miasta zadbaliśmy o zdobycie pamiątek z nim związanych. Swoje kroki skierowaliśmy w stronę autokaru, by wypocząć i zebrać siły na kolejny dzień czekających nas atrakcji. Po obfitym obiedzie czekał nas pobyt w solnych wyrobiskach wraz z edukacją zdrowotną i ćwiczeniami oddechowymi z fizjoterapeutami.
Dzień III
29 października z żalem żegnaliśmy się z piękną Małopolską. Wśród licznych atrakcji znaleźliśmy jeszcze czas na tężnię solankową. Tężnia Solankowa Wieliczka, choć jeszcze młoda (bo powstała w 2014 roku), może poszczycić się faktem, iż jest jedną z najczęściej odwiedzanych tężni solankowych w Polsce. Tężnia Solankowa w Wieliczce to aż 7500 m2 ogrodzonych ogrodem. Została wybudowana z drewna modrzewiowego, które jest niezwykle trwałym materiałem. Drewnianą konstrukcję wyłożono wiązkami tarniny. Mikroklimat, wytwarzany dzięki tężni, jest porównywalny do klimatu nadmorskiego.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy już przeżyte przez nas przygody w magicznym Krakowie i jego okolicach. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Pragniemy dodać, iż wyjazd ten nie odbyłby się, gdyby nie wsparcie finansowe Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ogromne wsparcie organizacyjne Kopalnia Soli w Wieliczce
https://www.facebook.com/kopalniawieliczka, dzięki której przeżyliśmy przygody, które zapamiętamy na całe życie! Wszyscy uczniowie i organizatorzy serdecznie za nie dziękują.

































